« Svibanj 2024 »

Dan šarenih čarapa
Autor: Jelena Poljak, 23. 3. 2023.

Djeca sa sindromom Down imaju poseban broj kromosoma u svom tijelu. Umjesto uobičajenih 46 kromosoma u ljudskom genetskom kodu, ova djeca imaju „višak“ jednog kromosoma. U 21. kromosomu, u procesu dijeljenja stanica, umjesto uobičajena 2 kromosoma naslijeđena od oca i majke dobiju 1 kromosom viška pa ih ukupno imaju 3. Simbolika tih brojeva obilježava se 21.3. Danom šarenih čarapa.

Ta ista djeca s neobičnim brojem kromosoma imaju najslađi i najveći osmijeh od sve djece svijeta. Najiskreniji osmijeh koji nikog neće ostaviti ravnodušnim. Ta ista djeca su vedrog duha i unose veselje gdje god da dođu.

Simbol Dana sindroma Down su šarene čarape jer ih osobe s tim sindromom ne mogu upariti. Nošenjem rasparenih šarenih čarapa pokazuje se podrška osobama s Downovim sindromom kako bi se što bolje integrirale u naše društvo. I učenici naše škole su tako ovog utorka obukli različite šarene čarapice. Važno se često podsjetiti kako su razlike među nama tu da nas međusobno obogaćuju, a ne da nas razdvajaju.

Ovim putem Vas pozivamo da se pridružite Udruzi za sindrom Down 21 ovu subotu, 25. ožujka, na Splitskoj rivi gdje će se održati zabavni program i humanitarno izložbeni štand povodom Međunarodnog dana Down sindroma.

Marina Bakota, školska psihologinja

Odrasli vole brojeve.

Kad im pričate o nekom svom novom prijatelju, nikad vas ne pitaju o onome što je bitno.

Nikad vam ne kažu: „Kakav je zvuk njegovog glasa? Koje igre najviše voli? Skuplja li leptire?“

Pitaju vas: „Koliko mu je godina? Koliko ima braće? Koliko teži? Koliko mu otac zarađuje?“

I tek tada vjeruju da su ga upoznali. Takvi su oni. Ne valja se stoga na njih ljutiti.

Djeca moraju mnogo toga opraštati odraslima.“

Antoine de Saint– Exupéry