Emocionalni razvoj djeteta ključan je za uspješnu socijalnu integraciju i razvijanje odnosa u obiteljskim, školskim i  društvenim uvjetima. Usvajanje emocionalnih vještina tako ima značajan utjecaj i na školski uspjeh te smanjuje učestalost rizičnih ponašanja i poremećaja kod djece i mladih.

Projekt Pretežno vedro od 2011. godine provodi Služba za zaštitu mentalnog zdravlja Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije u suradnji s raznim instituacijama, između kojih su i škole.  Cilj projekta je upravo potaknuti emocionalni razvoj, to jest prepoznavanje emocija kod sebe i drugih te iskazivanje svojih emocija i potreba na najrazličitije, ali socijalno primjerene načine.

Svake se godine u projekt uključuju nove institucije primjenjujući raznolik pristup u radu s mladima - film, fotografiju, raspravu, literarno stvaralaštvo, likovno izražavanje, dizajn, društvene mreže i drugo. Svaka od škola koje sudjeluju u projektu Pretežno vedro zasebno kreira aktivnosti i sadržaje s pomoću kojih planira potaknuti emocionalni razvoj djece i mladih.

Što smo radili i što ćemo raditi ćemo u našoj školi raditi u okviru projekta Pretežno vedro?

• obilježit ćemo Svjetski dan mentalnog zdravlja, Svjetski dan zdravlja te Mjesec borbe protiv ovisnosti
  • oslikali smo unutarnji zid naše škole prozorima širom otvorenim u svijet, u suradnji sa Školom likovnih umjetnosti Split - Zidovi nisu prepreke
  • sudjelovali smo kao promatrači u Učeničkom povjerenstvu 2. međuškolskog natjecanja iz emocionalne pismenosti, u OŠ Žrnovnica
  • natjecali smo se na 3.međuškolskom natjecanju iz emocionalne pismenosti i POBIJEDILI!
  • bili smo domaćini putujuće izložbe „Plakati za dušu“
  • bili smo domaćini i organizatori Dana preventive, u suradnji s NZJZ SDŽ
  • educirali smo naše razrednike za provedbu projektnih aktivnosti
  • sa mlađim učenicima igramo memory igru Pretežno vedro
  • sa starijim učenicima provodimo  interaktivne radionice na temu Abeceda osjećaja
  • na satu informatike koristimo web portal i igrati digitalnu igru Pretežno vedro
  • izražavamo naše osjećaje slikom, fotografijom, stripom, pjesmom, pisanjem
  • razvijamo kritičko mišljenje i samopoštovanje na satu razrednika
  • organiziramo 4.međuškolsko natjecanje iz emocionalne pismenosti, 13.studenog 2020.
  •  o svemu ćemo vas informirati putem naše web stranice smiley
Putujuća izložba „Plakati za dušu“
Autor: Anita Dujela, 26. 11. 2018.

U Mjesecu borbe protiv ovisnosti u našoj školi smo ugostili putujuću izložbu Plakati za dušu“. Naziv izložbe je simboličan i dvosmislen te nas upućuje na emocionalnost kroz vizualnu komunikaciju. Viđenje postavljenih plakata nas vodi do interpretacije i rješenja ljudskih konflikata. Uz to, likovna umjetnost razvija naše osobne i društvene odnose i obogaćuje nas emotivno i duhovno.

Više pod opširnije!

Izloženi plakati nastali su tijekom jednog desetljeća rada djece i mladih na projektima Službe za mentalno zdravlje Nastavnog zavoda za javno zdravstvo. Svi redom prenose neku vrstu poruke o važnosti očuvanja zdravlja, ali također nas upućuju na potrebu prepoznavanja osnovnih psiholoških potreba. Učenici drugih škola, koji su do sada vidjeli izložbu, su u interaktivnom razgledu izložbe odabirali „najdraži“ plakat. Mlađi učenici su uglavnom radije odabirali plakate koji simboliziraju potrebe ranog djetinjstva, a to su sigurnost i pripadanje te optimizam i radost. Stariji učenici su uglavnom  birali plakate koje su povezivali s odrastanjem i osamostaljivanjem.

Prilika za izbor najplakata u našoj školi je ujedno i prilika da s učenicima komuniciramo na jedan drugačiji način. Pritom ćemo izložbu koristiti i za obogaćenje likovne kulture u školi pa čak i za nadogradnju već postojećih aktivnosti i sadržaja hrvatskog jezika i sata razrednika.

I za kraj, i roditelji su dobrodošli!

Priloženi dokumenti:
PLAKATI_ZA_DUSU.pdf (4.09 MB)