Memory igra Pretežno vedro
Autor: Anita Dujela, 14. 10. 2020.

Igra Memory „Pretežno vedro“ na zabavan način stimulira razvoj pamćenja i koncentracije kod djece, ali i njihovo učenje prepoznavanja i imenovanja emocija. Djeca tako uče prije svega prepoznavati, imenovati i upamtiti osjećaje, ali i povezati ih u parove.

Ova igra je nastala kao ishod javnozdravstvenog projekta koji ima za cilj zaštitu i unapređenje mentalnog zdravlja djece u Osnovnoj školi Meje u Splitu. Pravila same igre uglavnom su poznata: otkriti što više crteža na kojima je prikazano deset različitih osjećaja, koje su djeca ilustrirala na dva načina u dvadeset parova, što prikazuje sveukupno četrdeset ilustracija.

Uz pomoć igre djeca mogu neprimjetno razvijati mnoge vještine jer je učenje kroz igru i zabavu najefikasniji način stjecanja različitih sposobnosti i znanja. Tako je i u području emocionalne pismenosti. Sram, tuga, empatija, ponos, ljubav, ljubomora, strah, osamljenost, ljutnja, ali i sreća su ugodni i neugodni osjećaji koji su opisani riječima djece. Poznato je da osjećaji imaju vrlo važnu ulogu u procesu djetetova razvoja i odrastanja. Neki od razloga koje djeca navode zbog čega vole ovu igru su: zabavna je i jednostavna, možemo i pobijediti, družiti se i razgovarati s prijateljima, uz Memory lakše pamtimo i dosjetimo se svega. Uključujući naše i tuđe osjećaje! Sretno svima u igri i igranju, malima ali i velikima!

Autori i urednici igre

Izvor: Služba za mentalno zdravlje, NZJZ SDŽ